Co potrzebujemy, żeby wybudować basen?

Marzysz o basenie w swoim ogrodzie? Staniesz przed wieloma ważnymi wyborami, które wpłyną na koszty jego budowy, eksploatacji oraz komfort użytkowania. Dokładnie zaplanuj i przemyśl każdy etap – od projektu, po wybór miejsca oraz materiału.

Najważniejszymi kryteriami są wybór wielkości, kształtu oraz materiał z którego ma być wykonana niecka basenu. Równie ważne są akcesoria oraz filtry, które są niezbędne przy utrzymaniu basenu.

Budowę basenu warto podzielić na etapy. Pierwszy to wybudowanie niecki oraz zaplanowanie instalacji. Drugi – podłączenie instalacji wodnej oraz elektrycznej. Trzeci zaś to wykończenie basenu.

Basen ogrodowy można zbudować z żelbetu, bloczków betonowych, stali, drewna oraz tworzyw sztucznych. Basen z żelbet i betonu może mieć dowolny, najbardziej złożony kształt – wszystko zależy od inwestora i jego pomysłu. Są również najbardziej wytrzymałe.
Niecki stalowe oraz z tworzyw sztucznych występują co prawda w różnych kształtach i rozmiarach, ale narzuconych nam przez producenta. Są wykonane z płyt polipropylenowych, folii poliestrowej albo z PCW. Powleka je powłoka akrylowa, ceramiczna albo z żywicy epoksydowej, dzięki czemu niecka jest gładka i łatwa w czyszczeniu.

Przy nieckach stalowych również organiczna nas kształt basenu, ale buduje się ją bardzo szybko. Niecki drewniane nadają się do budowy kwadratowych oraz prostokątnych basenów. Zarówno niecka stalowa, jak i drewniana wymagają dodatkowego zabezpieczenia przez wilgocią.

Niecki wybierane do przydomowych ogrodów przeważnie nie są duże. Wpływ na to mają przede wszystkim wydatki oraz wielkość działki. Im większy i głębszy basen, tym więcej wody i wyższe koszty jego utrzymania. Aby zminimalizować koszty eksploatacji basenu warto zdać się na doświadczenie i rady wykonawcy naszego basenu, który odpowiednio zaplanuje instalację oraz pomoże przy wyborze odpowiednich technologii.

Gdy już wybierzemy nieckę dla naszego basenu, warto wybrać odpowiednie miejsce. Warto przy tym pamiętać, że im bliżej domu wybudujemy basen, tym lepiej dla naszego portfela. Poniesiemy znacznie mniejsze koszty na wykonanie instalacji elektrycznej oraz wodnej. Warto również wybrać słoneczne miejsce, które naturalnie pomoże nam ogrzać wodę i wpłynie na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej.

Na końcu staniemy przed najprzyjemniejszym wyborem – wykończeniem naszego basenu. Najpopularniejszą i zarazem najbardziej estetyczną formą wykończenia basenu są płytki ceramiczne. Do wyboru mamy wiele kolorów oraz rozmiarów. Całość może tworzyć najbardziej złożone obrazy czy wzory. Płytki muszą być mrozoodporne, chloroodporne oraz wodoodporne.

Przed rozpoczęciem budowy basenu warto dokładnie przemyśleć wszystkie czynniki, które przyczynią się na koszty utrzymania i użytkowanie basenu. To świetny sposób na relaks we własnym ogrodzie oraz podniesienie wartości inwestycji. Warto wybrać sprawdzone technologie, które pozwolą nam utrzymać basen w świetnym stanie na długie lata.